windykacja należności

Windykacja należności – rodzaje postępowań

Windykacja należności

Problem długów nie jest nowy. Dzisiaj coraz więcej firm i osób prywatnych ma problemy, albo ze spłacaniem zaciągniętych długów, albo z dłużnikami, którzy przestali spłacać dług. Czy można coś z tym zrobić? Czy biuro księgowe jest w stanie pomóc w takiej sytuacji? Na pewno nie należy podejmować czynności niezgodnych z prawem. Windykacja należności może przybrać, najogólniej rzecz ujmując, dwie formy.

Chodzi o:

  • windykację tzw. miękką, czyli polubowną
  • windykację twardą, czyli odzyskiwanie długów drogą sądowa.
  • Windykacja miękka

    Najczęściej to po nią sięgają wierzyciele w pierwszej kolejności. Podejmie się jej profesjonalna firma windykacyjna, ewentualnie może to być też prawnik Malbork. Jej zadaniem jest doprowadzenie do porozumienia między stronami sprawy. W efekcie – w idealnej sytuacji – dochodzi do renegocjacji zasad spłaty długu. Chodzi o określenie liczby i wysokości rat oraz dat ich przekazania wierzycielowi – najlepiej na konto bankowe. Dłużnik ma wtedy dowód na przekazanie każdej kolejnej części długu. Może to powodować pewne problemy, jeśli chodzi o usługi księgowe. Jednakże każde biuro rachunkowe będzie w stanie prawidłowo zaksięgować takie wpłaty. Przedstawiciel firmy stara się skontaktować z dłużnikiem droga telefoniczną lub osobiście, jednak nie może go nękać, a tym bardziej zastraszać. Często wystarcza zwykła perswazja oraz podparcie się odpowiednimi przepisami i potencjalną wizją rozprawy sadowej i działania komorniczego.

    Windykacja sądowa

    Jeśli windykacja miękka nie przyniosła przez określony czas pozytywnych skutków, najczęściej nie ma wyjścia i trzeba całą sprawę rozwiązać sądownie. Trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach długi przedawniają się po określonym czasie, więc nie należy przesadzać z odraczaniem decyzji o przekazaniu sprawy do sądu. Cały proces też przecież trochę trwa, a nadzoruje do adwokat Malbork. Zazwyczaj kończy się na postępowaniu komorniczym. Komornik działa na rzecz wierzyciela i zabezpiecza wskazane części majątku dłużnika na poczet spłaty długów.
    Wierzyciel może też skorzystać z oferty firmy, która prowadzi skup długów. Odzyska w ten sposób jednak tylko część należności. Najłatwiej odsprzedaje się długi, których istnienie jest potwierdzone, a one same są możliwe do odzyskania – np. dłużnik posiada odpowiednie zabezpieczenie w majątku.
    Windykacja Warszawa daje więc zgodne z prawem możliwości do odzyskania przynajmniej części długu, zanim ulegnie on przedawnieniu.